Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki?

Czy w ostatnim czasie Twoje dziecko, które do tej pory zawsze było wzorowym uczniem nie opuściło się w nauce i nie chodzi na wagary? Czy przypadkiem nie znika z domu na całe wieczory nie mówiąc gdzie idzie, z kim idzie i po co? I choć zaczynasz prowadzić na własną rękę swoje prywatne śledztwo, to i tak nie czujesz od niej zapachu alkoholu , czasami tylko zapach papierosów. Z domowego portfela zaczynają ubywać w dziwnym okolicznościach pieniądze, a dziecko zapytane, czy je brało i na co, nie potrafi udzielić sensownej odpowiedzi.

Jak najszybciej musisz podjąć stosowne kroki zmierzające ku wyjaśnieniu tej sprawy, bo może się okazać, że Twoje dziecko bierze narkotyki. Jak zatem upewnić się, że taka sytuacja ma miejsce i jak postępować z dzieckiem, które zeszło na złą drogę? O tym dowiecie się Państwo poniżej.

Dziwne zachowanie

Przedstawione wcześniej przykłady zachowania nastolatka wcale nie muszą od razu świadczyć o tym, że zaczęło przyjmować narkotyki. Z całą pewnością jest to znak, że zaczęło się dziać z nim coś niedobrego. Może mieć problemy w szkole, w relacjach z rówieśnikami, czy po prostu doświadczyło na swej skórze skutków nieodwzajemnionej miłości. Bez względu na wszystko warto jak najwcześniej rozpoznać sytuację dziecka i udać się na rozmowę do wychowawcy lub szkolnego pedagoga.

A może to skutki brania narkotyków…

Jeśli tylko sytuacja na to pozwala, należy jak najbardziej wnikliwie obserwować zachowanie dziecka w domu i szczególną uwagę zwrócić na to, jak postępuje, jak się wypowiada itp. Poniżej przedstawiamy możliwe zachowania, które powinny wzbudzić niepokój rodziców:

  • huśtawki nastrojów,
  • nadmierny apetyt lub jego brak,
  • zamykanie się w swoim pokoju i niechęć do rozmów,
  • częste wietrzenie pokoju,
  • używanie kadzidełek czy odświeżaczy powietrza,
  • podbieranie pieniędzy,
  • kłopoty z koncentracją,
  • drażliwość.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na oddech dziecka oraz na zapach jego ubrania czy włosów. Należy przyjrzeć się także jego oczom, np. czy nie ma przekrwionych białek czy dziwnie zwężonych lub rozszerzonych źrenic.

Jeśli po dokładnej analizie zachowania nastolatka z przedstawionymi powyżej przykładami niepokojących objawów stwierdzamy, że przynajmniej kilka z nich jego dotyczy, wówczas możemy zacząć obawiać się, że nasze dziecko rozpoczęło zgubną drogę z narkotykami.

Jak postępować, gdy stwierdzimy, że dziecko brało narkotyki?

Przede wszystkim nasze działanie nie może być impulsywne i pochopne. Nie można krzyczeć na nastolatka, wykłócać się z nim czy być względem niego agresywnym. Należy na spokojnie, ale konkretnie zadawać mu poszczególne pytania, jak choćby to, czy brało narkotyki. Jeśli nastolatek będzie nerwowo zaprzeczać, wówczas będzie to sygnał, że niestety sięgnął po te zakazane używki. Wtedy najlepiej będzie udać się z nim do specjalisty z poradni terapii uzależnień, niezależnie od woli dziecka i podjąć decyzję o rozpoczęciu terapii.

Przez jakiś czas w domu powinna zapanować atmosfera ograniczonego zaufania, która opiera się na tym, że dziecko przed wyjściem z domu musi dokładnie mówić gdzie idzie, do kogo, i o której wróci. Dodatkowo, bacznie przyglądamy się jego wydatkom.

Nigdy nie podejmujemy rozmowy, gdy dziecko jest pod wpływem środka odurzającego. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy takich zachowań usprawiedliwiać, jak choćby kłopotami w szkole czy w domu. Nie można zrzucać winy na siebie czy też chronić go przed konsekwencjami, np. poprzez spłacanie zaciągniętym długów oraz liczenie na to, że problem z czasem sam się rozwiąże. W wielu sytuacjach niestety tak się nie dzieje.

Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki? – porady video

Poniżej film, który wyjaśnia, jakie objawy powinny wzbudzić uwagę rodziców i zmobilizować ich do podjęcia działań, które mają na celu jasne określenie, czy dziecko bierze narkotyki.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=updbH-0plO8

Tags:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top