Jak się gra w gumę?

Jak się gra w gumę

Jak się gra w gumę

Mogłoby się wydawać, że gra w gumę już dawno odeszła do lamusa. I choć dla jednych jest już zapomniana, tak dla innych nadal jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Jeszcze teraz, na placu zabaw czy na podwórku można zobaczyć skaczące dzieci.

A do zabawy potrzeba trzech osób (chociaż można grać nawet w pojedynkę, o ile mamy do czego przymocować gumę), oczywiście guma do grania, no i dobra pogoda – najlepiej gra się na dworze, a gdy pada czy wieje, to zabawa jest mało przyjemna.

Zasady gry w dziesiątkę

Dwie osoby stają w środku pętli z gumy i oddalają się od siebie na odległość około 2 metrów (podana odległość jest jedynie umowna i należy ją dobrać tak, aby grało się wygodnie). Na początku guma powinna być umieszczona na wysokości kostek.

Trzecia osoba skacze przez gumę wykonując po kolei figury od „zera” do „dziesiątek”.

Układy figur bywają różne. Przykładowe można zobaczyć na poniższym filmie:

http://www.youtube.com/watch?v=ITncAVKcZ8g&feature=player_embedded

W gruncie rzeczy układ figur jest kwestią umowną i osoby grające mogą się umówić na takie, jakie to im będą odpowiadały.

Jeśli osobie skaczącej uda się przeskoczyć wszystkie figury bez popełnienia jakiegokolwiek błędu, wówczas gumę unosi się wyżej, na wysokość kolan. Następnie są „uda”, „biodra”, „pas”, „pachy”, „szyja”.

A jeśli osoba skacząca popełni błąd (tzw. „kucha”), wtedy zapamiętuje moment w którym zakończyła i zmienia się z osobą  stojącą „w gumie”. W następnej kolejce rozpoczyna od momentu, w którym popełniła błąd.

Tak, jak to zostało już wspomniane wcześniej, jeśli nie ma wystarczającej ilości osób do grania można bawić się w pojedynkę. Gumę zaczepiamy o krzesła, ławkę czy inne przedmioty, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie. I odwrotnie – grać może więcej niż trzy osoby. Wtedy kilka osób skacze jedna za drugą. Na początku wszyscy skaczą „zero”, potem wszyscy skaczą „jedynki” itd. Kto zrobi „kuchę” zmienia osobę „w gumie”.

Tags:

1 komentarz

Trackback  •  Comments RSS

  1. Merela pisze:

    Najnowszy mój wpis wzbogaciłam o autorskie filmiki i opis 2 wersji gry w gumę, tej którą ja pamiętam ze swojego dzieciństwa i tej, którą zaprezentowały mi moje młode sąsiadki – zapraszam http://super-zabawa.blogspot.com/2014/08/granie-w-gume-zamiast-fitness.html

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top