Jak się sieje łubin?

Jak siać łubin?

Jak siać łubin?

Łubin należy do roślin motylkowatych. Największą popularnością cieszy się w Ameryce Północnej i Południowej oraz w rejonach Morza Śródziemnego. Łubin stanowi wspaniałą dekorację naszego ogrodu.

Wysokie, kolorowe pędy z palczastymi liśćmi prezentują się niezwykle okazale. Każda rabata, zarówno miejska, jak i wiejska nabierze całkiem innego charakteru, jeśli znajdzie się w nich łubin.

Ale łubin można siać także w rabatach bylinowych, a także do obsadzania altan czy też do tworzenia nasadzeń naturalistycznych. Wielką zaletą tej rośliny jest fakt, że nie jest skomplikowana w uprawie ani nie wymaga od nas żmudnej pielęgnacji.

Sianie łubinu – ważne informacje

Nasiona siejemy na przełomie drugiej połowy marca, a maja. Najlepiej rośnie na piaszczystej, gliniastej czy też próchniczej ziemi, na terenie dobrze nasłonecznionym albo lekko zacienionym, o średniej wilgotności podłoża. W jednym miejscu należy umieścić po 2-3 nasiona. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć obszar, w jakim ma się znajdować łubin, ponieważ nie lubi on przesadzania.

Młody łubin można poddać selekcji, poprzez usunięcie tych pędów, które wyglądają mało estetycznie i dekoracyjnie. Warto pamiętać, że kwiatostany łubinu tworzą się na przełomie czerwca i lipca, ale dopiero dwa lata po jego posianiu. Jeśli zależy nam na tym, aby roślina kwitła na jesień, należy systematycznie usuwać przekwitnięte pędy w okresie letnim. W drodze wyjątku możemy zostawić kilka z nich, wtedy na jesień uzyskamy nowe nasiona na wysiew.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że łubin w miejscach, w których rośnie, zasila glebę z azot, tworząc naturalny nawóz.

 

Tags:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top