Jak sadzić maliny?

Jak sadzić maliny

Jak sadzić maliny

Zanim krzaki malin wsadzimy do gleby, należy zaopatrzyć się w nawóz potasowy i fosforowy. W okresie wczesnej wiosny stosujemy nawożenie azotowe (np. saletra amonowa), a potem ponawiamy czynność w połowie maja. Ogólnie stosujemy proporcję 5 -7 dkg na 1 mb rzędu.

Co warto wiedzieć o sadzeniu i pielęgnacji malin?

Zaleca się, aby rośliny najlepiej sadzić jesienią, w końcu października lub na początku listopada. Wtedy korzenie mają czas, aby się zregenerować i rozrosnąć przed zimą, zanim temperatura na dworze spadnie poniżej 4 stopni Celsjusza.

Maliny najlepiej rosną na glebach żyznych, o lekko kwaśnym odczynie, który wynosi pH 5,5 – 6,5, a także próchnicznych, o dostatecznym stopniu wilgotności. Mogą nie przyjąć się na glebach ciężkich, zlewnych, podmokłych, czy też bardzo piaszczystych i lekkich.

Odległość między roślinami powinna wynosić 0,5 – 0,6 m, a odległość między rzędami na plantacji towarowej 3 – 4 m. Malin nie sadzi się  zbyt głęboko. Gdy maliny zdążą mocno się rozkrzewić, wtedy zaleca się przycięcie odrostów. Gdy osiągną wysokość 15 cm, wycina się je tuż nad ziemią. W okresie późnej jesieni zaleca się wycięcie wszystkich pędów, które w danym roku owocowały. Przycięcie pędów na wysokości 20 cm daje nam szansę na ograniczenie nadmiernej ilości ich odrostów; a jeżeli przytniemy je tuż nad ziemią, to zwiększymy liczbę odrostów korzeniowych.

Maliny posiadają tendencję do rozrastania się. Wczesną wiosną warto wykonać przegląd pędów, które wyrosły w poprzednim roku. Nie powinno ich być więcej niż 12. Jeżeli jest ich  więcej, to wtedy wycina się te najsłabsze. W każdym krzewie zawsze zostawiamy 10 najsilniejszych i najzdrowiej  wyglądających pędów. Pozostałą część wycina się zanim urosną na wysokość 15 cm. Po zbiorach malin należy palić dwuletnie pędy.

Tags:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top