Jak naostrzyć nóż do kosiarki?

Jak naostrzyć nóż do kosiarki

Jak naostrzyć nóż do kosiarki

Koszenie trawnika tępym ostrzem kosiarki z pewnością nie będzie niczym przyjemnym. A wręcz odwrotnie. Cała praca będzie utrudniona. Trzeba będzie poświęcić znacznie więcej czasu na skoszenie całego trawnika, a końcowe efekty i tak nie będą zadowalające.

Ale to nie wszystko. Zużycie benzyny w kosiarce z tępym nożem będzie wyższe niż w przypadku kosiarek z ostrym ostrzem. A przy tym będzie strasznie głośno pracować, co raczej nie odbije się korzystnie na naszych uszach.

Dlatego też zaleca się, aby nóż w kosiarce ostrzyć przynajmniej raz na rok albo nawet i częściej, zwłaszcza wtedy, gdy często używamy kosiarkę. W ten sposób koszenie będzie nie tylko przyjemniejsze i szybsze, ale również korzystniejsze dla naszego trawnika.

Jak naostrzyć nóż do kosiarki?

Nóż w kosiarce można naostrzyć samodzielnie, używając do tego szlifierki kątowej albo stołowej (pod kątem około 20-30 stopni). Po naostrzeniu, nóż wyważamy, poprzez zawieszenie go na jego środkowym otworze na cienkim pręcie. W przypadku jego braku, może to być również śrubokręt. Następnie ostrzymy tak długo, aż ostrze zawiśnie w poziomie.

Taki zabieg ma na celu mniejsze zużywanie łożyska, a tym samym przedłuża żywotność kosiarki. Jeśli jednak nie umiemy samodzielnie naostrzyć noża, możemy oddać sprzęt do warsztatu serwisowego. W tym przypadku należy liczyć się z kosztem około 10-20 złotych za wykonanie usługi.

Jak naostrzyć nóż do kosiarki – wideo porady

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZaUs4nipKFY[/youtube]

Tags:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top