Jak kłaść tapetę?

Jak kłaść tapetę

Jak kłaść tapetę

Tapetowanie to dobry pomysł, jeśli w szybkim tempie chcemy odmienić swoje mieszkanie bez większego trudu i co najważniejsze bałaganu. W sklepach można znaleźć wiele rodzajów tapet, o dowolnej kolorystyce czy wzornictwie.

Zanim jednak udamy się do sklepu po zakup tapety, musimy dokładnie obliczyć ile metrów będzie nam potrzebne. Obliczenia dokonamy, mierząc długość i wysokość ścian, dobrze jest też dodać ok. 6 cm do wysokości pomieszczenia jako naddatek. Warto zakupić również rolkę dodatkową, na wypadek poprawek lub wpadki przy klejeniu.

Porady, jak kleić tapetę

Powierzchnia, na której ma się znajdować tapeta musi być sucha, gładka i wolna od jakichkolwiek zabrudzeń. Jeśli była na niej stara farba, należy ją gruntownie zedrzeć. Podobnie sytuacja ma się w przypadku starej tapety. Wszelkie nierówności szlifujemy, a potem podłoże myjemy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i czekamy, aż całkowicie wyschnie.

Jeżeli ściany są mokre albo temperatura w pomieszczeniu jest mniejsza niż 5 stopni Celsjusza, wówczas zaleca się wstrzymanie tapetowania, ponieważ istnieje realne zagrożenie tworzenia się pleśni czy późniejszego odklejania się tapety, ponieważ klej nie będzie miał takich właściwości jak mieć powinien.
Do przyklejania tapety należy bezwzględnie zastosować się do instrukcji podanych przez producenta na opakowaniu. Mamy do wyboru smarowanie klejem tapety i nakładanie jej na ścianę w przypadku tapet winylowych, pęczniejących, rozszerzających się, a także – w przypadku tapet o podłożu nietykalnym, nakładanie ich na ścianę posmarowaną klejem.

Czynność rozpoczynamy zawsze od tego miejsca, w którym znajdują się otwory okienne, drzwi albo narożniki pomieszczenia. Potrzebne będą nożyczki albo specjalny nożyk do tapet, stalowe szyny oraz wałki do dociskania tapety do ściany. Dodatkowo pędzel do nakładania kleju, a także wiadro, w którym będzie rozrabiany klej.

Schemat postępowania w przypadku tapet winylowych:

1. Przycinamy tapetę do wymaganej długości, smarujemy ją klejem.

2. Składamy tapetę posmarowanymi stronami do środka i zostawiamy na ok. 10 minut, aby nasiąkła klejem, uważając, aby na zgięciu nie powstał kant.

3. Nakładamy tapetę na ścianę, usuwamy ewentualne pęcherzyki powietrza szmatką lub gąbką, wyrównujemy dół i górę tapety – i gotowe.

Tags:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top